شهدای شهرستان آغاجاری و امیدیه

این وبلاگ منعکس کننده ی زندگینامه ، عکس ها و خاطرات شهدای گرانقدر آغاجاری و امیدیه می باشد.

نگاهی به زندگی حاج رضا ملایی
ساعت ۸:٤٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/٩/٢٤   کلمات کلیدی:

نگاهی به زندگی حاج رضا ملایی

 

نتیجه تصویری برای شهدای مدافع حرم آغاجاری

 


زندگینامه ی شهید رضا ملایی

 

در پنجم فروردین و در عید نوروز سال 1336  و در  چاه نصیر  استان کرمان و در خانواده ی  مذهبی و روستایی مشهدی ابراهیم   پا به عرصه ی وجود نهاد و با تولدش شادی بخش خانواده و فامیل شد. کودکیش را در روستایشان سپری نمود و بعد ها به همراه خانواده به آغاجاری مهاجرت کردند.

دیپلم  خود را در دبیرستان شهید محمدی (نهم آبان ) و در رشته ی طبیعی ، در خرداد ماه 1355 به پایان رساند

در تاریخ 22/8/1355 به خدمت سربازی رفت  و در تاریخ 22/8/1357  پایان خدمت خود را دریافت نمود و به آغاجاری آمد.

آغاجاری در آن ایام در اوج مبارزه با رژیم سر سپرده ی پهلوی بود و مردم با راهپیمایی های خود با رژیم  شاه  درگیر بودند و رضا هم به مردم پیوست و تا پیروزی انقلاب در راهپیمایی ها حضور می یافت تا انقلاب اسلامی به رهبری حضرت امام (ره) به پیروزی رسید.  

در مورخ 13/11/1357 ازدواج نمود  که ثمره ی ازدواجش 6 فرزند پسر و یک دختر بود.

با پیروزی انقلاب در تاریخ 20/5/1358  به عنوان جوانمرد ، به همراه جمعی دیگر از دوستانش ،  حفاظت از تاسیسات نفت و گاز شهر را عهده دار گردید و با این کار خود ، در حفظ و نگهداشت چاهها ی نفت و گاز نقش مهمی داشتند.

از جمله خدمات ایشان در اوایل انقلاب عضویت در ستاد توزیع کالا و مبارزه با گرانفروشی بود که در آغاجاری راه اندازی گردید.

در مورخ 15/7/1361 با عنوان مربی پرورشی به استخدام آموزش و پرورش آغاجاری در آمد و کار در سنگر مدارس را شروع نمود.

 تربیت دانش آموزان و آماده نمودن آنان برای دفاع از انقلاب اسلامی را وظیفه ی خود می دانست .

در مورخ 28/8/1361 به همراه تعدادی از رزمندگان آغاجاری در قالب گردان انشراع به جبهه های نبرد شتافت و پس از آموزش های نظامی در عملیات والفجر مقدماتی شرکت نمود. عملیاتی بزرگ و کمر شکن در منطقه ی فکه  که منجر به شهادت و اسارت و مجروحیت تعدادی از رزمندگان شهرمان گردید.

یکی از دوستان شهید رضا ملایی تعریف می کند: در این عملیات حاج رضا را در میادین مین دیدم که خیلی خسته شده بود و توان حرکت نداشت و از او خواستم سریع به عقب برگردد ، چون عراقی ها  بزودی می رسند. آنقدر خسته بود که به من گفت : برو. من توان آمدن را ندارم  و من او را به زور و کشان کشان آوردم تا به پشت جبهه رسیدیم.

و خدا می خواست حاج رضا ملایی زنده بماند و به خدماتش به جامعه و شهرمان ادامه دهد.

پس از بازگشت از جبهه به کارش ادامه داد و البته با توان بیشتر.

در مورخ 15/1/1363 در قالب طرح لبیک مجدداً به جبهه رفت . جبهه ی هورالهویزه و حفاظت از جزایر مجنون و تا آخر ماموریت که مورخ 30/2/1363 بود در جبهه ماند و سپس به شهر بازگشت.

در مورخ 1/9/1366 برای بار سوم به میادین نبرد رفت و تا مورخ 21/11/1366 حضورش در جبهه طول کشید و با موفقیت همراه گردان شهرمان به آغاجاری بازگشت تا وظیفه اش را  ادامه دهد.

حضور در بسیج را به عنوان تکلیف می دانست و شبانه روز در این سنگر به خدمت ادامه می داد.

حاج رضا ملایی در طول زندگی خود یک با به سفر حج عمره و چندین بار به سفر کربلا مشرف شد و به قول خودش آنقدر کربلا رفت که حتی اسامی مغازه داران آنجا را هم می دانست.

ایشان در تاریخ1/7/1387 پس از سی سال خدمت صادقانه در آموزش و پرورش به افتخاربازنشستگی نائل آمد ولی بازنشستگی پایان کار برای انسان های خستگی نا پذیر و نستوه مانند حاج رضا نبود و فعالیت هایش را گسترش بیشتری داد. حضور در نماز جماعت مسجد جامع ، نماز جمعه ، مراسمات مذهبی و دینی از کارهای  همیشگی او بود به گونه ای که هر وقت در این مراسمات حضور نمی یافت همه متوجه می شدند که   در منطقه حضور ندارد.

او در همه ی کارهای خیر پیشقدم بود. او از غسل میّت  همشهریان ، جلو افتادن برای ازدواج  جوانان و حل اختلافات اهالی شهر ابایی نداشت و در همه ی این امور پیشقدم بود.

ایشان در مهر ماه سال 1394 همراه با نیروهای شهرستان در قالب تیپ 15 امام حسن مجتبی (ع) به عنوان نیروهای مدافع حرم به کشور سوریه اعزام و پس از مجاهدت های بسیار در مورخ 10/9/94 و یک روز قبل از اربعین حسینی هدف موشک های گروهک داعش قرار گرفت و روح بلند و ملکوتی او  به همراه سه نفر از دوستانش به آسمان پر کشید  و بعنوان اولین شهید فرهنگی مدافع حرم  ماندگار گردید.

پیکر پاکش پس از ورود به کشور ، در روز یکشنبه مورخ 15/9/94  پس از اقامه ی نماز توسط حضرت آیت الله حیدری نماینده استان خوزستان در مجلس خبرگان رهبری، با حضور صد ها نفر از اقشار مختلف مردم ، تشییع و در گلزارشهدای آغاجاری و در کنار دوستان شهیدش به خاک سپرده شد.   

سمت های حاج رضا ملایی:

  • مدیر مدرسه متوسطه اول شهید طواف.

  • مسئول گزینش آموزش و پرورش آغاجاری.

  • عضویت در شورای آموزش و پرورش آغاجاری به مدت 8 سال .

  • مربی ممتاز و معلم نمونه ی آغاجاری چندبار.

  • مسئول بسیج دانش آموزی.

  • عضو و رئیس شورای اسلامی شهرستان آغاجاری.

  • رئیس شورای حل اختلاف.

  • دبیر هیئت امناء مسجد جامع آغاجاری.