عملیات خیبر چگونه شکل گرفت

طی دوره تعقیب متجاوز که از تیر ماه 1361 آغاز شده بود، یکی از تدابیر مهم، بدست گرفتن ابتکار عمل بود و بر همین اساس فرماندهان ایرانی در تلاش برای شناسایی نقاط ضعف دشمن برآمدند. یکی از نتایج این تلاش، شناسایی منطقه هورالهویزه و انتخاب این آبگرفتگی گسترده برای ضربه زدن به قوای دشمن بود. به همین منظور، قرارگاه نوحعلیه السلام سپاه پاسداران برای انجام نخستین عملیات بزرگ آبی- خاکی ایران تشکیل شد.

عملیات خیبر با 220گردان سپاه پاسداران در هورالهویزه و جزایر مجنون و 63گردان از ارتش در پاسگاه زید با سازماندهی قرارگاههای عملیاتی نجف و کربلا و پشتیبانی قرارگاه نوحعلیه السلام در ساعت 21:30 روز 3اسفند ماه 1362 و با رمز یا رسول اللهصلی الله علیه و آله آغاز شد.

هور منطقه هم سطح با دریا است. در برخی نقاط سطح آب دو تا سه متر بالاتر از سطح دریا می باشد. این گونه مناطق در مسیر رودخانه های دائمی و فصلی بوجود می آیند. منطقه عملیاتی خیبر در شرق رودخانه دجله و درون هورالعظیم واقع شده بود و از شمال به العزیز و از جنوب به القرنه، طلائیه و یک محور در پاسگاه زید در محدوده ای به گستره 100کیلومتر مربع می رسید. در داخل این گستره دو جزیره مجنون، دکل های فشار قوی برق، دکل های تقویتی رادیو و تلویزیون، تا سیسات و کارخانه های کاغذسازی و چاه های نفت عراق قرار داشت. همچنین در حاشیه دجله حدود پنجاه روستا وجود داشت که در هنگام عملیات خیبر همگی خالی از سکنه غیر نظامی بود.

قرار بود که نیروهای عمل کننده با عبور و پیشروی در هور، بصره را از سمت شمال تهدید کنند. البته پیش از در نظر گرفتن و رسیدن به چنین اهدافی، چند عملیات انحرافی و فریب، از جمله تحریر القدس در بلندی های شرقی دربندیخان عراق، والفجر5 در منطقه کوهستانی چنگوله و والفجر6 در منطقه چزابه به اجرا درآمده بود.

سازماندهی رزمی نیروهای عمل کننده ایران در این عملیات شکل تازه ای به خود گرفت، به این ترتیب که نیروی زمینی ارتش با یگانهای تحت امر خود و با استعداد دو لشکر پیاده، 2لشکر زرهی و 1تیپ هوابرد از محور زید و نیروهای سپاه پاسداران با 2لشکر پیاده و 1تیپ زرهی در همین محور و 9لشکر، و 6تیپ پیاده و 3تیپ زرهی از هور و طلائیه در محور اصلی وارد عمل شدند. علاوه بر این، سپاه در این محور عملیات فریب خود را با 5تیپ و 1لشکر به انجام رساند.

در مرحله نخست، عملیات بطور همزمان از سراسر محورها آغاز شد و پیشروی با سرعت عمل و غافلگیری دشمن همراه بود. هرچند در محور زید پیشروی چندانی میسر نشد، اما در محور هور که خود به چهار محور فرعی العزیز، القرنه، جزایر مجنون و طلائیه تقسیم می شد، بیشتر اهداف حاصل شد. این پیشروی آن چنان قوی بود که در روز چهارم گروهی از رزمندگان به شهر القرنه پا گذاشتند و مردم شیعه نشین با قربانی کردن گوسفند به پیشواز آنان آمدند.

در محور شمالی عملیات(العزیز) رزمندگان توانستند خود را به رودخانه دجله رسانده و تردد خودروهای راه بصره- بغداد را قطع کنند. دو جزیره مجنون نیز به راحتی دور خورده و به دست قوای ایرانی افتاد. از نکات ویژه و برجسته این عملیات پرواز چرخبال های ایرانی بر فراز دو جزیره مجنون بود.

در مرحله دوم محور جزایر مجنون و طلائیه به منظور الحاق و پیشروی به سمت نشوه در نظر گرفته شد، اما بنا به عللی پیشروی صورت نگرفت و دشمن بطور گسترده ای به استفاده از انواع بمبهای شیمیایی پرداخت.

با توجه با اینکه در این عملیات آبی- خاکی کوتاه ترین فاصله از خط مقدم خودی تا خشکی 13کیلومتر بود، امکان پشتیبانی زمینی و بهره گیری از یگان تازه تاسیس شده نیروی دریایی سپاه وجود نداشته و تلاش هوانیروز هم پاسخگوی نیازمندی های نیروهای خط شکن و پدافندی نبود و با وجود استفاده عراق از مواد شیمیایی و پاتک های فراوان، تنها دو جزیره مجنون حفظ و تثبیت شدند، ضمن آنکه محمد ابراهیم همت لشکر 27محمد رسول اللهصل الله علیه و آله سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در جریان دفع پاتک دشمن به جزایر مجنون به شهادت رسید.

در مرحله سوم عملیات که بیشتر به منظور دفع فشارهای دشمن به جزایر مجنون جنوبی به اجرا درآمد، طی 72ساعت پاتک، نیروهای عراق نزدیک به 1میلیون گلوله توپ و خمپاره شلیک کردند که نشان از حساسیت و تمرکز قوای دشمن بر این مناطق بود.

در نتیجه سه مرحله عملیات خیبر بیش از 23یگان دشمن از 20تا 100درصد متلاشی گردیده گردیده و تعداد 16140تن از نیروهای دشمن کشته، زخمی اسیر شدند که در میان اسرا علاوه بر افسران درجه داران و سربازان جیش الشعبی عراق، تعدادی غیر نظامی از کشورهای مصر، سودان، مراکش و سومالی نیز وجود داشتند. افزون بر این، 330دستگاه تانک و نفربر، 6فروند هواپیما، 9فروند چرخبال و 200دستگاه خودرو و شمار زیادی از انواع سلاح های سبک و سنگین دشمن منهدم گردید.

در مجموع این عملیات در منطقه ای به وسعت 1180کیلومتر انجام شد که جزایر مجنون به مساحت 160کیلومتر مربع همراه با 50حلقه چاه نفت و چندین روستا از جمله مناطق آزاد شده در این عملیات می باشند.

در میان غنائم بدست آمده از دشمن علاوه بر دستیابی به چاه های نفت منطقه با ذخیره میلیون ها بشکه نفت، 42تانک و نفربر زرهی، 250خودرو، 19عراده توپ صحرایی(دور برد)، 30عراده توپ ضد هوایی و 120دستگاه مهندسی به چشم می خورد. در ابتکار شناسایی و برنامه ریزی برای این عملیات می توان از شهید حسن باقری قبل از شهادت در شناسایی هور و ادامه آن توسط علی هاشمی نام برد.

در این عملیات حمید باکری و تقی یاغچیان ُ از فرماندهان بزرگ

دفاع مقدس   به شهادت رسیدند.

 

نام عملیات: خیبر

زمان اجرا: 3/12/1362

تلفات دشمن(کشته، زخمی و اسیر): 16140 نفر

رمز عملیات: یارسول اللهصلی الله علیه و آله

مکان اجرا: هورالهویزه- جبهه جنوبی جنگ

ارگان عمل کننده: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در جزیره مجنون و هورالهویزه و ارتش جمهوری اسلامی ایران در پاسگاه زید

اهداف عملیات: ادامه تاکتیک تعقیب متجاوز، ضربه زدن به ماشین جنگی دشمن و به کارگیری ابتکار عمل و تهدید جاده بغداد- بصره و تصرف و تامین جزایر مجنون و بخشی از هورالهویزه

/ 0 نظر / 27 بازدید