در باغ جهاد شهادت را نبندید ۹/۴/۹۳

وجود 6 هزار مفقود‌الاثر در خاک عراق

 سردار سید محمد باقرزاده فرمانده کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح، در جمع خبرنگاران حاضر شد و به سئوالات آنان پیرامون آغاز عملیات تفحص شهدا در خاک عراق پاسخ داد.

در این نشست که با محوریت پاکسازی مناطق (عملیات کربلای 4) و کردستان انجام شد، سید محمد باقر‌زاده از آغاز عملیات تفحص شهدای گلگون کفن کشورمان از تاریخ 26 فروردین ماه سال جاری خبر داد و اظهار کرد: عمده مناطق در حال تفحص شامل فاو، رأس البیشه، معامر، مجنون، سیوه و‌ ام الرصاص خواهند بود.

وی افزود: از آغاز عملیات تفحص تا کنون، خوشبختانه موفق به کشف 54 شهید شده‌ایم که 43 تن از شهدا مربوط به جبهه جنوب و 11 شهید دیگر در منطقه کردستان عراق کشف شده‌اند.

فرمانده کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح تصریح کرد: عملیات تفحص همچنان و با جدیت بیشتری توسط کارگروه‌های تفحص در حال انجام است و کشور عراق نیز همکاری شایسته‌ای را در این زمینه با ما به انجام رسانده است.

باقرزاده تاکید کرد: در نشستی که پیرامون تفحص عملیات کربلای چهار با دو طرف عراقی و صلیب سرخ جهانی خواهیم داشت، هماهنگی‌ها و توافقات لازم نیز جهت تفحص شهدای کشورمان در این مناطق نیز کسب خواهد شد و بزودی کار تفحص شهدای و اکتشاف متر به متر این منطقه توسط کارگروه‌های تفحص کشورمان در خاک عراق آغاز خواهد شد.

وی عنوان کرد: در حال حاضر سه منطقه از خاک عراق مورد تفحص کار‌شناسان ما قرار دارد که این مناطق، حاج عمران، ماوت و مناطقی از جبهه جنوبی نام دارند که امید بسیاری برای کشف شهدای گرانقدر کشورمان در این مناطق داریم.

فرمانده کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح از استقبال مردم کردستان در قبال گروه‌های تفحص کشورمان قدردانی کرد و اضافه کرد: دوستان کرد ما در منطقه کرد نشین عراق، انصافا استقبال شایسته‌ای از تفحص گران ما داشتند که دست آن برادران را به گرمی می‌فشاریم و از خواهرانمان در کردستان عراق کمال تشکر را داریم.

باقر‌زاده اشاره کرد: در منطقه کردستان عراق نیز کار تفحص پیشرفت قابل توجهی داشته که این روند رو به رشد است و تا کنون 11 شهید گلگون کفن کشور جمهوری اسلامی ایران در این مناطق کشف شده است.

وی افزود: بالغ بر 6 هزار شهید مفقود الاثر ما در خاک عراق باقی مانده‌اند که تعداد 2 هزار و 500 تن از آنان در مناطق کردنشین عراق مدفون هستند که برای کشف آنان باید اهتمام ویژه‌ای ورزید.

فرمانده کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح در خصوص تفحص شهدای خلبان تاکید کرد: اطلاعاتی نیز در خصوص شهدای خلبان ما که احتمال می‌رود در شهر‌ها و گورستان‌های عراق به خاک سپرده شده باشند، از جمله در منطقه کرکوک، در اختیار دوستان عراقی گذاشته‌ایم ولی طرف عراقی برای همکاری در این خصوص دچار مشکل هستند چرا که آمریکائی‌ها در زمان اشغال این اطلاعات را با خود برده‌اند و کار را برای تفحص شهدای خلبان مشکل کرده‌اند.

باقرزاده اظهار کرد: مطمئنا در خصوص تفحص شهدای خلبان با جدیت خاصی این موضوع را پیگیری خواهیم کرد و قطعا از کمیته بین الملل صلیب سرخ در این خصوص تقاضای برگرداندن اطلاعات مربوط به خلبانان را خواهیم کرد.

وی ادامه داد: همچنین سال گذشته گورستان‌های اطراف بغداد را با دوستان عراقی بازدید کرده‌ایم که به نتیجه دلخواهی نرسیده‌ایم، اما دست از کار نشسته و همچنان پیگیری‌ها برای کشف شهدای خلبان در اقصی نقاط عراق ادامه دارد.

فرمانده کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح استمداد از ارواح طیبه شهدا را سرآغاز این عملیات عظیم تفحص دانست و تصریح کرد: تا شهدا امداد نرسانند، استمداد از هیچ انسانی ساخته نیست.

باقرزاده فتح خرمشهر را فتحی متکی به باورهای دینی جوانان ما دانست و عنوان کرد: در فتح خرمشهر، خیال باطل اشغال این خاک مقدس برای همیشه از ذهن یاوه گویان رخت بر بست و امروز خرمشهر، خرمشهر مانده و مردم دو کشور در کمال صلح و دوستی در کنار هم زندگی می‌کنند.

وی ادامه داد: امروز مردم عراق هستند که خود برای خود تصمیم می‌گیرند و این موضوع را در انتخابات اخیر عراق به وضوح مشاهده کردیم و سیاهی این فتنه بر چشم دل زورگویان و مستبدان ماند و عاقبت چپاول گران را نیز به چشم مشاهده کردیم.

فرمانده کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح در پاسخ به سئوال خبرنگار فارس مبنی بر چگونگی کشف شهدای قواص عملیات کربلای چهار که قرار بود کیلومتر‌ها را زیر آب طی کنند و با رسیدن به پتروشیمی بصره خط را شکسته و دشمن را دور بزنند و عده‌ای از آنان در آب به شهادت رسیدند، اطمینان داد که هیچ نقطه‌ای از خاک عراق برای کشف فرزندان گلگون کفن این سرزمین اسلامی از چشم تفحص گران پنهان نخواهد ماند.

باقرزاده خطر نشان کرد: تا کنون 54 شهید از خاک عراق کشف شده‌اند که آن بزرگواران از دو مرز باشماق در کردستان و شلمچه در خوزستان وارد کشورمان خواهند شد و مراسم استقبال باشکوهی را نیز از پیکرهای این عزیزان در پیش خواهیم داشت.

++++++++++++++++++++++++++++

روایت پیشکسوت دفاع مقدس از انهدام 60 هواپیمای دشمن

یکی از پیشکسوتان دوران دفاع مقدس به بیان خاطراتی از انهدام 60 هواپیمای دشمن در خارک و بوشهر در زمان جنگ تحمیلی پرداخت.

رضوی از پیشکسوتان پدافند هوایی در دوران دفاع مقدس گفت: در سالهای دفاع مقدس که در خارک به عنوان جانشین فرمانده هوایی حضور داشتم روزانه 4 بمب 5کیلویی توسط دشمن از ارتفاع بالا در جزیره پرتاب می‌شد اما با اقدامات شایسته پدافند نیروی هوایی پروازها و حملات متجاوزانه دشمن به این جزیره کاهش پیدا کرد.

رضوی گفت: در بندر بوشهر به عنوان فرمانده پایگاه منصوب شدم ما علاوه بر مرز آبی 800 کیلو‌متر مرز مشترک با دشمن داشتیم و از آخرین آمارهایی که در دست داریم این است که در طول 3 سال خارک و بوشهر تعداد 60 هواپیمای دشمن منهدم و تعدادی از خلبان‌های عراقی اسیر شدند.

وی خاطر نشان کرد: منهدم کردن هواپیماهای مختلف میگ از دیگر افتخارات پدافند هوایی است.

رضوی گفت: کنترل پدافندی خارک به عهده بوشهر بود و حفاظت از نفتکش‌ها و کشتی‌ها، تاسیسات مهم گازی و نفتی در دفاع مقدس از سوی پدافند انجام می‌شد.

 

++++++++++++++++++++++++++++

 

 83 شهید دور از وطن بازگشتند

ملت ایران به رسم قدرشناسی از جان‌نثاری‌های رزمندگان اسلام

 به استقبال پیکر مطهر و معطر 83 شهید دور از وطن رفتند.

پیکرهای این شهدا در 26 خرداد ماه جاری از خاک عراق وارد  شلمچه شده و فضای ایران را به قدوم پاکشان معطر کردند.

سر دار باقر زاده اظهار داشتند :

در آخرین عملیات کشف پیکر شهدا در یک ماه اخیر 83 شهید در مناطق مجنون و فاو پیدا شده‌اند . شهدای یاد شده مربوط به عملیات‌های والفجر 8، تک دشمن در فاو، عملیات خیبر و مربوط به تک دیگر نیروهای عراقی در جزیره مجنون در سال 67 هستند.
شناسایی 15 شهید در کردستان عراق
باقرزاده از کشف برخی شهدا در کردستان عراق هم خبر داد و گفت: در آخرین عملیات این ستاد در طول ماه گذشته پیکر مطهر 15 شهید پیدا شده است که به زودی زمان انتقال آنها به خاک کشورمان نیز اعلام خواهد شد.
فرمانده کمیته جست‌وجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح یادآور شد: عملیات تفحص و شناسایی پیکر شهدا تا پیدا شدن آخرین شهید ادامه پیدا خواهد کرد و با توجه به رایزنی‌هایی که با مسئولان عراقی صورت گرفته است، این جست‌وجو با سرعت در مناطق مجنون، شرق دجله، فاو و کردستان عراق در حال انجام شدن است.

+++++++++++++++++++++++++++++++++++

هویت 2 شهید گمنام شناسایی شد

هویت 2 شهید گمنام با گذشت 27 و 31 سال از شهادتشان مشخص شد.


مدیر روابط‌ عمومی بنیاد شهید خراسان رضوی دیروز به واحد مرکزی خبر گفت: با آزمایش DNA از نمونه استخوانی شهید اصغر سمیعی هویت وی شناسایی شد.
توریان افزود: آزمایش‌ها نشان داد این پیکر مطهر متعلق به شهید اصغر سمیعی فرزند حجی عبدالله اهل شهرستان سرایان در خراسان جنوبی است.
وی گفت: اصغر سمیعی اعزامی از لشکر 88 زاهدان، در سال 66، در 20 سالگی در منطقه سومار به شهادت رسید و پیکر مطهرش پس از 23 سال در 14 بهمن 89 به عنوان شهید گمنام در شهرستان تایباد به خاک سپرده شد.
مدیر روابط عمومی بنیاد شهید خراسان رضوی ادامه داد پس از آزمایش‌های پزشکی و نمونه‌گیری خونی از مادر، برادر و خواهر شهید مجیدرضا حکمت‌پور، شهید مشهدی، هویت‌وی شناسایی شد.
توریان تصریح کرد: مجیدرضا حکمت‌پور فرزند رجبعلی 9 اسفند 1362 در عملیات خیبر به شهادت رسید و به صورت گمنام در سال 85 در منطقه آریانشهر بیرجند به خاک سپرده شد.

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++

اعلامیه

محمود هنوز نوجوان بود که روزی با اعلامیه ی شهیدی به خانه آمد و گفت:«مادر! چه خوب است که عکس مرا هم در این اعلامیه بزنند» پس از شهادت دوستانش، علی خانیان و حسین رستمی   شهید محمدعلوی

 دیگر تاب نیاورد و با اصرار به مادر گفت:«از روی مادر شهدا خجالت می کشم.» دیگر هر طور شده باید به جبهه بروم. او با رضایت مادر به جبهه رفت و به شهادت رسید

 

+++++++++++++++++++++++++++

/ 0 نظر / 15 بازدید