شهید دقایقی از شهدای آغاجاری و امیدیه

 

 

 

 

                                      

 

 

 

شهید اسماعیل دقایقی

 

بسم الله الرحمن ارحیم
انّهم لهم المنصورون و انّ جندنا لهمالغالبون
چکیده ی زندگینامه یبرادرشهید 
سردار سرلشگر پاسدار اسماعیل دقایقی

اسماعیل دقایقی در سال۱۳۳۳در خانواده‌ای متعهد به اسلام و اهل فضل و ادب در بهبهان پا به عرصه وجودگذاشت. پدرش خیاطی صدیق و شریف و در دامان مادری مهربان رشد کرد.

دورانتحصیل را در امیدیه، آغاجاری که محل سکونت والدینش بود سپری کرد. وی دانش آموزیکوشا بود. شهید در سال ۴۹در کنکور هنرستان صنعتی شرکت ملی نفت ایران در اهوازشرکت و پذیرفته شد، وی به‌ همراه دوستانش، هنرستان را تبدیل به مرکز مبارزه علیهرژیم ستم شاهی نمود.

در سال ۵۰که‌ رژیم پهلوی درصدد اجرای جشنهای دوهزار و ۵۰۰ساله شاهنشاهی بود در تحریم و اعتصاب در هنرستان با دیگر دوستان وهمرزمانش از جمله محسن رضایی شرکت فعالی داشت. و در همان سال با هدف منفجر کردنمجسمه رضاخان که در خیابان ۲۴متری اهواز نصب شده بود به اقدامی شجاعانه دست زداما چاشنی مواد منفجره عمل نکرد.

درسال ۵۳دوبار به همراه محسن رضایی وجمعی از دوستان به زندان افتاد که هر بار پس از چند ماه زندان که با شکنجه وعذاب‌های روحی همراه بود، از زندان آزاد شد. همچنین پس از آزادی، از هنرستان اخراجشد.

وی در زندان نیز لحظه‌ای از مبارزه برای نشان دادن چهره کریه مزدورانآمریکایی حاکم بر ایران غافل نشد و با جاذبه عارفانه‌اش سعی در آگاه کردن حتی عناصرغیر سیاسی زندان را داشت و در این کار بسیار موفق بود.

بعد از آزادی اززندان در فرصتهای مناسب از جمله تعطیلات تابستانی از طریق دایر کردن برنامه‌هایتدریس ریاضی و فیزیک در آغاجاری با جوانان منطقه ارتباط برقرار و آنان را با فرهنگاصیل اسلام آشنا می‌کرد.

در سال ۵۳به دانشکده مهندسی کشاورزی رشتهآبیاری دانشگاه اهواز راه یافت و پس از اینکه دو سال در این رشته تحصیل نمود، مجدددر سال ۵۵در کنکور شرکت نمود و در رشته علوم تربیتی دانشگاه تهران قبول شد.

مهم‌ترین دلیل تغییر رشته، دلبستگی وی به مباحث انسانی و اجتماعی بود. اواز ابتدا با شناخت درست نسبت به تعدادی از گردانندگان انجمن اسلامی دانشکده علومتربیتی دانشگاه تهران که متاثر از سازمان منافقین بودند، به مقابله با انحرافاتآنان پرداخته و در مقابل آنان قاطعانه موضع‌گیری می‌کرد.

شهید دقایقی باراه‌اندازی جهاد علمی و شرکت فعال در مبارزات دانشجویی، محوری شد که جمعی ازدانشجویان پیرامون وی یک جریان صددرصد اسلامی را پایه ریزی و راه‌اندازی کردند و دراین راستا کنفرانس‌های علمی و مذهبی جذاب و خوبی را در دانشکده ترتیب داد.

دقایقی در سال ۵۷ازدواج نمود و در نخستین صحبت با همسرش از اینکه تنهابه خود و همسرش تعلق ندارد، سخن گفت.

با اوج‌گیری نهضت مردمی به رهبری امام (ره) به دریای مواج امت اسلامی پیوست و در آموزشهای رزمی در منطقه داربهاره وفعالیتهای مسلحانه و سیاسی گروه چریکی منصورون در منطقه بهبهان و آغاجاری نقش زیادیداشت.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۵۸با یک نسخه از اساسنامه جهادسازندگی به آغاجاری رفت و به اتفاق برخی از دوستان جهاد سازندگی را راه اندازی کرد. هنوز چند ماه از فعالیت و تلاش همه جانبه وی در این ارگان نگذشته بود که طی حکمی دراوایل مرداد ۵۸با تشکیل سپاه پاسداران در این منطقه به عنوان فرماندهی سپاهآغاجاری مشغول به خدمت شد.

به دنبال شروع جنگ تحمیلی به عنوان نماینده سپاهدر اتاق جنگ لشکر ۹۲زرهی اهواز حضور یافت و در سازماندهی نیروها و تجهیز آنهاتلاش گسترده‌ای را آغاز کرد.

شهید دقایقی سپس به‌دلیل لیاقت و شایستگی به‌سپاه خوزستان دعوت و به عنوان سرپرست دفتر هماهنگی سپاه استان منصوب شد. نمایندهسپاه در اطاق جنگ ۹۲زرهی، فرمانده سپاه سوسنگرد، فرماندار نظامی سوسنگرد، مسوولدفتر هماهنگی سپاه خوزستان، مسوول یگان حفاظت سپاه منطقه یک، فرمانده گردان درعملیات خیبر و فرماندهی تیپ ۹بدر از جمله مسوولیتهای این شهید در این مقطع بود.

اسماعیل، از جاذبه‌های اخلاقی خاصی برخودار بود به گونه‌ای که مجاهدینعراقی وی را امام موسی صدر دوم می‌نامیدند. صبر، حوصله و سعه صدر از صفات بارز شهیدبود و خلوص، سکوت و وقارش در فرماندهی، از نقاط تحسین برانگیز شخصیت وی به شمارمی‌رفت.

این شهید گرانقدر در ۲۸دی ماه سال ۶۵در عملیات کربلای پنج درمنطقه عمومی شلمچه برای انجام ماموریت شناسایی با یک دستگاه موتورسیکلت عازم محوربود که در مسیر راه مورد اصابت بمب خوشه‌ای قرار گرفت و به شهادت رسید.

 

 

 

بخشی از وصیت نامه شهید

پدر و مادر گرامی خداوند به شما صبر عطافرماید، از جمله کسانی باشید که مردم خصوصل خانواده‌های شهدا، اسرا و معلولان رادلداری بدهید. همسر محترم چطور می‌توانستم در خانه باشم و کاری نکنم در حالی که جانو مال امت مسلمان ایران به سوی جبهه‌ها سرازیر است. در تربیت زهرا و ابراهیم سعیکن. خواهران و برادران محترم، پیش بردن اسلام در جهان، جهانی که پر از فسق و فجوراست تلاش و ایثار می‌خواهد، ایثار می‌خواهد، در راه حسین(ع) حسینی شدنمی‌خواهد

گرامی باد یاد و راه برادرشهید اسماعیل دقایقی 
انّهم لهم المنصورون و انّجندنا لهم الغالبون
صدق الله العلی العظیم

 

 

 

یادش گرامی باد

                 

/ 3 نظر / 35 بازدید
حسین

روح همه شهدا متعالی باد.

دوست دیرینه

و سلام بر شهدای زنده خصوصا این بزرگوار >>> تشریف بیارین به وبلاگ من تا بشناسیدش % خوش آمدید

خواهشن در مورد اشخاصی که راوی بودند در حال حاظر به شهادت رسیدند چیزی بنویسید مانند شهید ابو محمد طیب و...